2015

Best Fashion Documentary

Nominees were: 

1.Behind the Prize, directed by Anthony Lau

2.Peyote Dreams, directed by Luis Barreto Carrillo & Amber Moelter

3.LE FIX SS 15 directed by Lasse Martinussen

Behind-the-prize 

And the winner is Behind the Prize, directed by Anthony Lau

Best Fashion Film

Nominees were: 

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

2.Ignited, directed by Damien Krisl, Lucian Bor

3.La Carolas, directed by Josep Llordés

4.Beckmans x Cheap Monday, directed by Simon Jung Krestesen & Jens Löfgren

5.Silver Girl, directed by  Josh Brandao and Nicolai Kornum

 The-Legend-of-Lady-White-Snake

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

Best Advertisement

Nominees were: 

1. Asgar Juan Larsen-Woolmark, directed by Martin Strandgaard & Viktor Sloth

2. X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

3.Amen, directed by Manuel Portillo

4.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

 

And the winner is X 

x2

Best Director

Nominees were: 

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

 2.Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux

3.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

4.Power of One, directed by Gracie Otto

The-Legend-of-Lady-White-Snake3 

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

Best Story

Nominees were: 

1.La Carolas, directed by Josep Llordés

2.Cream Caramel, directed byCANADA

3.Amor De Madre, directed by Marçal Forés

4.Into the Glitch, directed by  Tarik Malak & Timothy Douglas

 

And the winner is Cream Caramel, directed by CANADA

Crème-Caramel

Best Cinematography

Nominees were: 

1.A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

2.Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso

3.Crème Caramel, directed by CANADA

4.Dark Seduction, directed by Paula Ortiz

5.G. , directed by Esther Löwe

And the winner is A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

A-Brave-New-Love-2

Best Actor/Model

Nominees were: 

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

2.Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso

3.Mannequin, directed by Mehdi Nowroozi

4.La Carolas , directed by Josep Llordés

And the winner is Crushing Weight, directed by Vinícius Cardoso

Crushing-Weight

Best Visual Effects

Nominees were: 

1.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

2.Ignited, directed by Damien Krisl, Lucian Bor

3.Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux

And the winner is Tim Labenda SS15 – LANDSCAPES, directed by Damien Vignaux

_LANDSCAPES

Best Music

Nominees were: 

1.RDC-Really Don’t Care, directed by Priscilla Santinelli

2.Beckmans x Cheap Monday, directed by Simon Jung Krestesen & Jens Löfgren

3.Dark Seduction, directed by Paula Ortiz

4.The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is Dark Seduction, directed by Paula Ortiz

Dark-Seduction

Best Editing

Nominees were: 

1.X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

2.A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

3.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

4.Black Scraptrolly, directed by Anna-Nicole Ziesche

 

And the winner is X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

 X

Best Costume design

Nominees were: 

1.SoPopular, directed by Tatjana Meirelles

2.Tough as leather, directed by Elisha Smith-Leverock

3.Silver Girl, directed by Josh Brandao and Nicolai Kornum

4.Mannequin, directed by Mehdi Nowroozi

 

And the winner is Silver Girl, directed by Josh Brandao and Nicolai Kornum

Silver-Girl

Best Accessory Design

Nominees were: 

1.Siren Song, directed by Lisandro Suriel

2.Silver girl, directed byJosh Brandao and Nicolai Kornum

3.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

 4.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

And the winner is The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

The-Legend-of-Lady-White-Snake2

Best Make Up and Hairstyle

Nominees were: 

1.The Legend of Lady White Snake, directed by Indrani Pal-Chaudhuri

 2.The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

 3.Chilli Bean ”Punk-Glam Swaroski” , directed by Luigi Dias

4.Dream Travel in the Pastel Sky, directed by Malorie Shmyr

And the winner is The Interloper, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

 The-interloper

Best Major Brand Production

Nominees were: 

1.Garage Magazine, directed by Yvan Fabing

2.Couture Oasis, directed by Tarik Malak & Timothy Douglas

 3. X, directed by Rankin, Vicky Lawton, David Allain, Bronwen Parker-Rhodes, Trisha Ward, Damien Fry, Jo Hunt

4. A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

And the winner is A Brave New Love, directed by Amer Chadha-Patel

A-Brave-New-Love